09.09.2024

Gospodarze dożynek powiatowych dziękowali za plony.

Dożynki, dzielenie się chlebem


Gospodarze dożynek powiatowych dziękowali za plony.

Pierwsze od wielu lat dożynki w Gminie Ruciane – Nida na długo pozostaną w pamięci uczestników. W niedzielę, na stadionie w Nidzie, odbyły się dożynki powiatowe.
Mimo że Gmina Ruciane-Nida nie jest typowo rolnicza, organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, którą celebrował ks. Jan Ostrowski, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Rucianem-Nidzie w asyście ks. Artura Gawrychowskiego, proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca w Piszu oraz ks. Tomasza Orłowskiego, proboszcza parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Turośli. W trakcie nabożeństwa dziękowano za tegoroczne plony, podkreślając jednocześnie, jak ciężka i istotna jest praca rolnika w dzisiejszych czasach. Po mszy odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy – dzielenia się chlebem.

– Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie, a szczególnie delegacji z Litwy. Jak widać, nasi przyjaciele z partnerskiego rejonu Alytus zawsze są z nami. Słowa podziękowania kieruję również w stronę burmistrza Piotra Felińskiego oraz wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Stoiska sołectw, smak potraw, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i cała oprawa – to wszystko zasługuje na uznanie – powiedział Andrzej Nowicki, starosta piski.

Po oficjalnej części przyszedł czas na występy artystyczne i skecze grup ludowych z Drygał i Rozóg oraz występ kapeli Wojtki. Komisje konkursowe rozpoczęły ocenę wieńców dożynkowych oraz stoisk sołectw. Zadanie nie było łatwe – stoiska prezentowały się niezwykle barwnie i smakowicie. Poza konkursem, na stoisku Nadleśnictwa Maskulińskie, swoje kulinarne umiejętności zaprezentował Wojciech Charewicz. Gulasz z dziczyzny zniknął w mgnieniu oka, a ci, którzy się spóźnili, musieli obejść się smakiem.

Wieczorem na scenie pojawiły się zespoły HLA4 Transplant, Zarażeni Folkiem i Masters, które podtrzymały dobrą atmosferę dożynkowej zabawy aż do końca.

Wśród gości znaleźli się m.in. delegacja partnerskiego rejonu Alytus z mer Rasą Vitkauskien na czele, senator RP Jolanta Piotrowska, wicemarszałek województwa Katarzyna Sobiech, wiceburmistrz Pisza Elwira Świetlicka, burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski oraz burmistrz Białej Piskiej Franciszek Romankiewicz. Licznie przybyli także członkowie zarządu i przewodniczący komisji powiatu piskiego, m.in. Irena Jatkowska, Lidia Borys- Dymczyk, Andrzej Górski, Rafał Dąbrowski, Tomasz Florczyk, Andrzej Rosiński, Dariusz Smakosz, Adam Trzonkowski, Marek Ziółkowski oraz Mariusz Klisiatys.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy sołectwa:
1. Dziubiele        gm. Orzysz
2. Grądy Podmiejskie    gm. Orzysz
3. Orłowo        gm. Biała Piska

 

Najpiękniejsze stoisko dożynkowe sołectwa:
1. Wólka        gm. Ruciane – Nida
2. Wygryny    gm. Ruciane – Nida
3. Osiniak    gm. Ruciane - Nida

 

 

 

Pozostałe aktualności

Mapa, strefa. miasto
07.10.2024

UWAGA! RZEKOMY POMÓR DROBIU - STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM.

Budynek, wejście, schody
02.10.2024

WAŻNA INFORMACJA ! W poniedziałki starostwo czynne do godz…

Jubileusz, uczestnicy, uroczystość
01.10.2024

Moc wspomnień i gratulacji podczas 60 – lecia ZSO w Orzyszu.

Zebranie, głosowanie, konferencja
30.09.2024

Andrzej Nowicki wiceprezesem Związku Powiatów Polskich.