Śluza na Pisie powoli staje się rzeczywistością

Prowadzone od lat zabiegi dotyczące uregulowania stanu wody na rzece Pisie i tym samym jeziorze Roś zaczynają skutkować konkretnymi działaniami w tym zakresie.

W ostatnich dniach, w symbolicznym miejscu przy nadbrzeżu rzeki Pisy, podpisana została UMOWA NA OPRACOWANIE STUDIUM WYKONALNOŚCI BUDOWY STOPNIA WODNEGO NA RZECE PISIE, której sygnatariuszami byli Mirosław Markowski Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – Wody Polskie w Białymstoku oraz Prezes ANTEA Polska S.A Jarosław Krzyżanowski wykonawca dokumentu. Jest to kolejny ważny krok przybliżający miedzy innymi do uzyskania spławności na rzekach Pisa i Narew w celu skomunikowania Wielkich Jezior Mazurskich z Warszawą. Przypominając, Powiat Piski i Gmina Pisz przekazały wcześniej grunty pod lokalizację inwestycji. Termin budowy stopnia wodnego na rzece Pisie zaplanowany jest na lata 2026-2028 a koszty przedsięwzięcia szacowany jest na około 100 mln zł. Faza projektowo– dokumentacyjna inwestycji winna się zakończyć do końca 2025 roku.

Wydarzenie odbyło się w obecności Wojewody Warmińsko- Mazurskiego Artura Chojeckiego i Posła na Sejm RP Jerzego Małeckiego. Po podpisaniu umowy uczestnicy udali się do siedziby piskiego starostwa, gdzie kontynuowano rozmowy na temat kolejnych działań w zakresie budowy śluzy.