04.09.2024

konferencja, samorząd

Samorządy nie poddają się w walce o szprychę.

Zagrożenie realizacji budowy szprychy nr 3 czyli linii kolejowej na odcinku CPK – Warszawa-Tłuszcz-Wyszków-Ostrołęka-Łomża-Pisz-Giżycko było powodem kolejnego spotkania przedstawicieli gmin i powiatów przez które miałoby przebiegać oczekiwane przez mieszkańców nowe połączenie komunikacyjne.

Było to już drugie spotkanie lokalnych samorządowców, którym zależy na realizacji inwestycji. We wtorek 3 września w Ostrołęce wśród  parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń i ruchów społecznych obecni byli wicestarosta piski Jerzy Małecki i burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski. Inicjatorem spotkań był Artur Kozłowski wicestarosta ostrołęcki.

Głównym tematem  było przekazanie władzom centralnym jasnego sygnału, że lokalna społeczność chce budowy nowoczesnej linii kolejowej, łączącej Mazury z Warszawą.
Samorządowcy podkreślali wagę i znaczenie przedsięwzięcia, niestety  wykazywali obawę, że w mediach  coraz częściej przebija się informacja o planowanej przez rząd rezygnacji z budowy szprychy.

- Uważam, że w tym temacie wszyscy powinniśmy mieć jedno zdanie. Rozbudowa trasy kolejowej do Giżycka jest bardzo oczekiwana przez samorządy, mieszkańców jak i  turystów. Spychanie tej inwestycji na boczny tor spowoduje wyhamowanie rozwoju naszych terenów i sprawi, że w porównaniu z innymi regionami Polski będziemy wciąż mocno wykluczeni komunikacyjnie – powiedział wicestarosta piski Jerzy Małecki.

Fot. Archiwum Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.