Ważne informacje dla organizacja pozarządowych Przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł
Starosta Piski realizując postanowienia ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2261) oraz ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2167.) w związku z wykonywaniem obowiązku nałożonego ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U z 2021 r. poz. 1132, 1163, 1535, 2447.) jako organ nadzorujący, w celu przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł informuje:
Stowarzyszenia posiadające osobowość prawną oraz fundacje, w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lup przekraczającej równowartość 10 000 euro (bez względu na to czy operacja przeprowadzana jest w ramach pojedynczej operacji, czy też kilku operacji powiązanych ze sobą) posiadają status jednostki obowiązanej do podjęcia następujących kroków:
- Wdrożenia wewnętrznej procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (art. 50 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu),
- Wyznaczyć osobę odpowiedzialną za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie, które posiada wiedzę w zakresie ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z działalnością instytucji obowiązanej. Osoba taka winna być także odpowiedzialna za wdrażanie obowiązków określonych w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu oraz odpowiadać za zapewnienie zgodności działalności instytucji obowiązanej oraz jej pracowników i innych osób wykonujących czynności na rzecz tej instytucji obowiązanej z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
- Wyznaczona osoba powinna także odpowiadać za przekazywanie w imieniu obowiązanej instytucji zawiadomień, o których mowa w art. 74 ust. 1, art. 86 ust. 1 i ust. 2, art. 89 ust. 1 i art. 90 ustawy o przeciwdziałaniu.
Podmiot obowiązany zawiadamia Generalnego Inspektora o okolicznościach, które mogą wskazywać na podejrzenie przestępstwa prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Ponadto, instytucje obowiązane regularnie, nie rzadziej niż co 2 lata dokonywać oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (art. 27 ust. 3 i art. 193 ustawy o przeciwdziałaniu). Instytucje, które nie dopełnią w/w obowiązku nałożonego przez w/w ustawę podlegają karom administracyjnym (art. 147 – 150 ustawy o przeciwdziałaniu).
Starosta Piski jako organ nadzorujący zwraca się o przekazywanie każdorazowo informacji o przyjęciu lub dokonaniu płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana ja ko pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane.